Dwór od frontu

 

Kupientyn
gmina: Sabnie

powiat: Sokołów Podlaski


Wyświetl większą mapę

Według wpisu w Krajowym Rejestrze Zabytków: „zespół dworski: dwór, 2 poł. XIX, nr rej.: A-338 z 30.12.1983; park z aleją dojazdową, XIX, nr rej.: A-798 z 15.05.2008”

Obiekt: murowany z cegły, otynkowany

Historia: Na początku XVII wieku Kupientyn należał do Radziwiłłów herbu Trąby. Z tego okresu zachował się opis dworu: "położony był przy zjeździe z grobli do wsi, ogrodzony płotem drewnianym. Dwór drewniany z gankiem o dwóch wejściach, sień, kuchnia, trzy izby i komora. Pod nim piwnice na żywność i napitki. Dwór obity deskami, kryty gontami z 12 oknami." Później Kupientyn należał do klucza dóbr Lubicz - Szydłowskich. Następnie dwór przeszedł w ręce Winnickich, a później - Hryniewiczów (1936). W chwili parcelacji w 1946 roku majątek liczył jeszcze blisko 400 ha, z czego było aż 50 ha lasu. Większość ziemi władze komunistyczne rozdzieliły pomiędzy miejscowych gospodarzy. Na pozostałych gruntach utworzono Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną. Po 1944 r. dotychczasowych 7 pokoi i kuchnię podzielono na mniejsze izby, w których jeszcze do lat dziewięćdziesiątych XX w. mieszkało pięć rodzin. Od 1998 r. dwór wraz z parkiem znajduje się w rękach prywatnych. 

Styl architektoniczny: Dwór usytuowany na wysokim wzniesieniu, około 100 m od rzeczki Cetyni. Klasycystyczny, murowany, z portykiem filarowym, dźwigającym taras i wystawką na osi. Styl nawiązujący do włoskiego renesansu – półkoliste okna i wnęki inspirowane renesansowymi arkadami. 

Stan zachowania: Dwór zaniedbany, w połowie zamieszkały, w połowie – opustoszały i popadający w ruinę. Od frontu, przy samym dworze, nowe zabudowania gospodarcze.

Własność: prywatna

Aktualne zagospodarowanie: gospodarstwo rolne 

Ciekawostki: W 1813 r. opodal dworu, na skraju parku, tam gdzie teraz stoi kapliczka z figurą Matki Boskiej, pochowano kilkunastu żołnierzy francuskich, uczestników kampanii napoleońskiej – wojny z Rosją. 

Ostatnia wizyta ekipy Stowarzyszenia "Pospolite Ruszenie": 24.04.2009.

Bibliografia dotycząca obiektu:
- Libicki P., Libicki M., Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2009.
- Terpiłowski J., Sto dworów Mazowsza, Warszawa 2009.

- http://www.zsokolowa.com - Tropami Tajemnic Ziemi Sokołowskiej.

Zobacz inne dwory na stronie:

Opracowanie projektu, treść, fotografie - Stowarzyszenie "Pospolite Ruszenie", 2009