Bachorza


gmina: Sokołów Podlaski

powiat: Sokołów Podlaski


Wyświetl większą mapę

Według wpisu w Krajowym Rejestrze Zabytków: „zespół dworski, k. XIX, nr rej.: A-439 z 27.10.1994: dwór, nr rej.: A-259 z 20.01.1978; park z aleją dojazdową; oficyna; stajnia; piwnica”

Obiekt: murowany

Historia:  W II poł. XVIII w. Bachorza była własnością księcia Michała Kleofasa Ogińskiego herbu Oginiec, hetmana wielkiego litewskiego, znanego kompozytora i muzyka (twórcy m.in. sławnego poloneza "Pożegnanie Ojczyzny"). Z tego też czasu pochodzi prawdopodobnie środkowa część dworu. Ostatnim właścicielem był Teofil Dołęga-Zalewski, który w 1938 r. kupił posiadłość na licytacji, za 125.000 zł. Po wejściu Sowietów w 1944 r. właściciele zostali wygnani z majątku. Od dn. 24 VII 1945 r. majątek upaństwowiono, a następnie utworzono w nim spółdzielnię rolną. W dworze zamieszkali pracownicy spółdzielni, którzy doprowadzili budynek do ruiny i opuścili go, gdy dach zaczął walić im się na głowy.

Styl architektoniczny: Klasycystyczny, na planie litery H . Parterowy korpus budowli z czasów hetmana Ogińskiego z dwoma wyższymi skrzydłami bocznymi dodanymi przed 1850 r. Dach kryty blachą. Okazały, czterokolumnowy toskański portyk od frontu i weranda ogrodowa dobudowane zostały prawdopodobnie w dwudziestoleciu międzywojennym. 

Stan zachowania: dwór w trakcie zarzuconej rozbudowy, resztki zdewastowanego parku

Własność: prywatna 

Aktualne zagospodarowanie: pustostan 

Ciekawostki: Tuż przed wybuchem II wojny światowej w dworze zaczęły się dziać tajemnicze rzeczy. Znikały i pojawiały się różne przedmioty. W nocy, a  nawet czasami i w dzień słychać było dziwne odgłosy w zamkniętych pokojach, gdzie nikogo nie powinno być, obrazy spadały ze ścian.... Długo starano się utrzymywać w tajemnicy to, że dwór jest nawiedzony, ale za sprawą służby dworskiej wiadomość o tym rozeszła się po okolicy. Elewacja ogrodowa

Ostatnia wizyta ekipy Stowarzyszenia "Pospolite Ruszenie": 24.04.2009.

Bibliografia dotycząca obiektu:
- Kosieradzki D., Straszny dwór w Bachorzy, "Życie Sokołowa" - 6 II 2004.
- Libicki P., Libicki M., Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2009.
- Postek R., Zabytki Węgrowa i okolic. Pałace  i dwory;  
  http://free.of.pl/d/dwory/bachorza/index.htm 
- Terpiłowski J., Sto dworów Mazowsza, Warszawa 2009.

Zobacz inne dwory na stronie:

Opracowanie projektu, treść, fotografie - Stowarzyszenie "Pospolite Ruszenie", 2009