Stary, drewniany dwór - front

 

Sinołęka

gmina: Kałuszyn

powiat: Mińsk Maz.


Wyświetl większą mapę

Według wpisu w Krajowym Rejestrze Zabytków: „zespół dworski, pocz. XIX: dwór, drewn., nr rej.: 655 z 9.04.1962; spichlerz, drewn., nr rej.: j.w.; park, nr rej.: 707/62 z 3.05.1962; kaplica, drewn., nr rej.: 654 z 9.04.1962; pałac, 1911, nr rej.: A-453 z 21.10.1996”

Obiekt: starszy dwór - drewniany, otynkowany; nowy, tzw. pałac - murowany

Historia:  W XVII wieku Sinołęka należała do Cieciszowskich. Później m.in. do Zaborowskich i Buczyńskich. Ostatnim właścicielem przed II wojną światową byli Maria i Władysław Filewiczowie. W okresie międzywojnia Sinołęka była jednym z najlepiej prowadzonych gospodarstw sadowniczych w Polsce. W czasie II wojny światowej właściciele przebywali na Zachodzie. Ich majątek po 1944 r. zajęły władze, tworząc PGR i Zakład Doświadczalny Instytutu Sadownictwa SGGW. W 2005 roku cały majątek odkupili prywatni właściciele, którzy przywrócili do świetności budynki oraz kontynuują tradycje sadownicze.

Styl architektoniczny: Starszy, niewielki, drewniany dwór wzniesiono ok. 1830 roku dla Kacpra Buczyńskiego. Jest to budynek parterowy, nakryty dachem naczółkowym, kryty gontem, z czterokolumnowym, drewnianym gankiem.
Większy budynek – figurujący w rejestrze jako „pałac” – wzniesiony w 1911 roku dla Filewiczów w stylu określanym jako „modernistyczno-angielski”. Piętrowy, z arkadowymi podcieniami, bez cech typowych dla polskiego dworu. Na szczycie wzgórza ocieniona gałęziami kilkusetletniej lipy - dzwonnica na modrzewiowej dworskiej kaplicy z XVIII wieku. Najstarszym budynkiem jest drewniany spichlerz datowany na koniec XVII wieku.

Stan zachowania: całość po gruntownym remoncie, przeprowadzonym z dużą dbałością o szczegóły 

Własność: prywatna 

Aktualne zagospodarowanie: rezydencja, gospodarstwo sadownicze 

Ostatnia wizyta ekipy Stowarzyszenia "Pospolite Ruszenie": 15.04.2009.

Bibliografia dotycząca obiektu:
- Gitler M., Fac et spera / Sinołęka,"Nowy Dzwon. Tygodnik Mazowiecki" - 10.06.2009
- Libicki P., Libicki M., Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2009.
- Terpiłowski, J., Sto dworów Mazowsza, Warszawa 2009.
- http://free.of.pl/d/dwory/sinoleka/index.htm

Zobacz inne dwory na stronie:

                                Aleja dojazdowa do rezydencji

Brama wjazdowa

 

 

Opracowanie projektu, treść, fotografie - Stowarzyszenie "Pospolite Ruszenie", 2009